December 4, 2014 Inaugural Minutes
Page Content:

  Invocation
1. Call to Order
2. Introduction of 2014 - 2018 Regional Councillors
3. Office of Regional Councillor
4. Office of the Regional Chair
a) Appointment of Regional Chair of the Regional Municipality of Peel
    Nominations to Appoint Chair
    Voting
b) "Declaratin of Office" by the Regional Chair Administered by Her Worship Justice of the Peace Carol Seglins
c) Presentation of Chain of Office and Gavel to the Regional Chair
5. Remarks by Regional Officials
6. Chairs Inaugural Adress
7. Confirming By-Law
8. Adjournment

THE REGIONAL MUNICIPALITY OF PEEL
INAUGURAL MEETING OF COUNCIL
HELD AT THE MISSISSAUGA CONVENTION CENTRE
75 DERRY ROAD WEST
CITY OF MISSISSAUGA
DECEMBER 4, 2014


David Szwarc, Chief Administrative Officer, delivered welcoming remarks.

INVOCATION

Reverend Lloyd Paul, Mayfield United Church, Town of Caledon delivered the invocation.


1. CALL TO ORDER

Kathryn Lockyer, Regional Clerk, assumed the Chair and called the Inaugural Meeting of the 2014 - 2018 Council of The Regional Municipality of Peel to order at 6:43 p.m. in the City of Mississauga.


2. INTRODUCTION OF 2014-2018 REGIONAL COUNCILLORS

a) Kathryn Lockyer, Regional Clerk

Kathryn Kockyer Regional Clerk introduced the Regional Council Members as follows:

Councillor George Carlson City of Mississauga
Councillor Bonnie Crombie City of Mississauga
Councillor Frank Dale City of Mississauga
Councillor Johanna Downey Town of Caledon
Councillor Chris Fonseca City of Mississauga
Councillor Grant Gibson City of Brampton
Councillor Groves Town of Caledon
Councillor Nando Iannicca City of Mississauga
Councillor Jennifer Innis Town of Caledon
Councillor Linda Jeffrey City of Brampton
Councillor Matt Mahoney City of Mississauga
Councillor Sue McFadden City of Mississauga
Councillor Martin Medeiros City of Brampton
Councillor Gael Miles City of Brampton
Councillor Elaine Moore City of Brampton
Councillor Michael Palleschi City of Brampton
Councillor Carolyn Parrish City of Mississauga
Councillor Karen Ras City of Mississauga
Councillor Pat Saito City of Mississauga
Councillor Barb Shaughnessy Town of Caledon
Councillor John Sprovieri City of Brampton
Councillor Ron Starr City of Mississauga
Councillor Allan Thompson Town of Caledon
Councillor Jim Tovey City of Mississauga


3. OFFICE OF REGIONAL COUNCILLOR

a) Filing of Clerk's Certificates as to Election of Members of Regional Council by Kathryn Lockyer, Regional Clerk

The Regional Clerk confirmed that the Certificates as to the Election of all Members of Regional Council were filed by the Clerks of the three area municipalities: the City of Brampton, the Town of Caledon and the City of Mississauga.

The Regional Clerk confirmed that, in accordance with the Region of Peel Procedure By-law, she received signed acknowledgements from all of the Regional Councillors confirming that they reviewed the Regional Code of Conduct and understood their obligations to adhere to the Code.

b) "Declaration of Office" by Regional Councillors Administered by Her Worship Justice of the Peace Carol Seglins

Her Worship Justice of the Peace Carol Seglins administered the Declaration of Office to the Regional Councillors.

The Council of The Regional Municipality of Peel was declared organized for the term December 1, 2014 to November 30, 2018.


4. OFFICE OF THE REGIONAL CHAIR

a) Appointment of Regional Chair of The Regional Municipality of Peel

The Regional Clerk advised that she had appointed a Scrutineer, Navdeep Litt, Manager, Audit Practice, Deloitte and Touche LLP, to assist with voting by lot, being the drawing of names in the event of a tie. The Scrutineer was designated by the External Auditors of the Region of Peel, Deloitte and Touche LLP.

The Regional Clerk declared the nominations open.

Motions to Appoint the Regional Chair

Moved by Councillor Iannicca,
Seconded by Councillor Carlson;

That Frank Dale be appointed to the Office of Chair of The Regional Municipality of Peel for the term of December 1, 2014 to November 30, 2018 or until a successor is appointed, in accordance with the Municipal Act, 2001, as amended, and to this end, in accordance with Region of Peel Procedure By-law Number 100-2012, as amended, the Statement of Consent is appended hereto.

Moved by Councillor Starr,
Seconded by Councillor Miles;

That Steve Mahoney be appointed to the Office of Chair of The Regional Municipality of Peel for the term of December 1, 2014 to November 30, 2018 or until a successor is appointed, in accordance with the Municipal Act, 2001, as amended, and to this end, in accordance with Region of Peel Procedure By-law Number 100-2012, as amended, the Statement of Consent is appended hereto.

Moved by Councillor Saito,
Seconded by Councillor Tovey;

That Patricia Mullin be appointed to the Office of Chair of The Regional Municipality of Peel for the term of December 1, 2014 to November 30, 2018 or until a successor is appointed, in accordance with the Municipal Act, 2001, as amended, and to this end, in accordance with Region of Peel Procedure By-law Number 100-2012, as amended, the Statement of Consent is appended hereto.

Moved by Councillor Thompson,
Seconded by Councillor Moore;

That John Sanderson be appointed to the Office of Chair of The Regional Municipality of Peel for the term of December 1, 2014 to November 30, 2018 or until a successor is appointed, in accordance with the Municipal Act, 2001, as amended, and to this end, in accordance with Region of Peel Procedure By-law Number 100-2012, as amended, the Statement of Consent is appended hereto.

Moved by Councillor Medeiros,
Seconded by Councillor Jeffrey;

That Shelley White be appointed to the Office of Chair of The Regional Municipality of Peel for the term of December 1, 2014 to November 30, 2018 or until a successor is appointed, in accordance with the Municipal Act, 2001, as amended, and to this end, in accordance with Region of Peel Procedural By-law Number 100-2012, as amended, the Statement of Consent is appended hereto.

No further nominations were received.

Moved by Councillor Thompson,
Seconded by Councillor McFadden;

That nominations for the Office of Regional Chair be closed.

Carried by a two-thirds majority vote 2014-851

Councillor Mahoney declared a conflict of interest with respect to the voting on nominations for the Office of Regional Chair as his father is a nominee and refrained from voting.

Prior to voting on the nominations, the Regional Clerk called upon each mover, seconder and nominee, based on the alphabetical order of nominee's surname, to speak to the nomination for a maximum of five minutes each.

In accordance with the Procedure By-law, the Regional Clerk conducted the first round of voting on the nominations, in alphabetical order.

First Round

The first nomination voted on was Frank Dale.

In Favour: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, A. Groves, N. Iannicca, S. McFadden, M. Palleschi, C. Parrish
Total: 8
   
Opposed: J. Downey, C. Fonseca, G. Gibson, J. Innis, L. Jeffrey, M. Medeiros, G. Miles, E. Moore, K. Ras, P. Saito, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, R. Starr, A. Thompson, J. Tovey
Total 15

The second nomination voted on was Steve Mahoney.

In Favour: J. Downey, J. Innis, G. Miles, R. Starr
Total: 4
   
Opposed: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, C. Fonseca, G. Gibson, A. Groves, N. Iannicca, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, E. Moore, M. Palleschi, C. Parrish, K. Ras, P. Saito, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, A. Thompson, J. Tovey
Total 19

The third nomination voted on was Patricia Mullin.

In Favour: C. Fonseca, K. Ras, P. Saito, J. Tovey
Total: 4
   
Opposed: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, J. Downey, G. Gibson, A. Groves, N. Iannicca, J. Innis, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, G. Miles, E. Moore, M. Palleschi, C. Parrish, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, R. Starr, A. Thompson
Total 19

The fourth nomination voted on was John Sanderson.

In Favour: G. Gibson, E. Moore, J. Sprovieri, A. Thompson
Total: 4
   
Opposed: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, J. Downey, C. Fonseca, A. Groves, N. Iannicca, J. Innis, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, G. Miles, M. Palleschi, C. Parrish, K. Ras, P. Saito, B. Shaughnessy, R. Starr, J. Tovey
Total 19

The fifth nomination voted on was Shelley White.

In Favour: L. Jeffrey, M. Medeiros, B. Shaughnessy
Total: 3
   
Opposed: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, J. Downey, C. Fonseca, A. Groves, G. Gibson, N. Iannicca, J. Innis, S. McFadden, G. Miles, E. Moore, M. Palleschi, C. Parrish, K. Ras, P. Saito, J. Sprovieri, R. Starr, A. Thompson, J. Tovey
Total 20

The Regional Clerk advised that the nomination of Shelley White had received the lowest number of votes and in accordance with the voting procedure, Shelley White was excluded from the subsequent voting.

Second Round

The Regional Clerk conducted the second round of voting.

The first nomination voted on was Frank Dale.

In Favour: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, A. Groves, N. Iannicca, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, M. Palleschi, C. Parrish
Total: 10
   
Opposed: J. Downey, C. Fonseca, G. Gibson, J. Innis, G. Miles, E. Moore, K. Ras, P. Saito, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, R. Starr, A. Thompson, J. Tovey
Total 13

The second nomination voted on was Steve Mahoney.

In Favour: J. Downey, J. Innis, G. Miles, K. Ras, J. Sprovieri, R. Starr
Total: 6
   
Opposed: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, C. Fonseca, G. Gibson, A. Groves, N. Iannicca, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, E. Moore, M. Palleschi, C. Parrish, P. Saito, B. Shaughnessy, A. Thompson, J. Tovey
Total 17

The third nomination voted on was Patricia Mullin.

In Favour: C. Fonseca, P. Saito, J. Tovey
Total: 3
   
Opposed: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, J. Downey, G. Gibson, A. Groves, N. Iannicca, J. Innis, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, G. Miles, E. Moore, M. Palleschi, C. Parrish, K. Ras, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, R. Starr, A. Thompson
Total 20

The fourth nomination voted on was John Sanderson.

In Favour: G. Gibson, E. Moore, B. Shaughnessy, A. Thompson
Total: 4
   
Opposed: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, J. Downey, C. Fonseca, A. Groves, N. Iannicca, J. Innis, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, G. Miles, M. Palleschi, C. Parrish, K. Ras, P. Saito, J. Sprovieri, R. Starr, J. Tovey
Total 19

The Regional Clerk advised that the nomination of Patricia Mullin had received the lowest number of votes and in accordance with the voting procedure, Patricia Mullin was excluded from the subsequent voting.

Third Round

The Regional Clerk conducted the third round of voting.

The first nomination voted on was Frank Dale.

In Favour: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, C. Fonseca, A. Groves, N. Iannicca, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, M. Palleschi, C. Parrish
Total: 11
   
Opposed: J. Downey, G. Gibson, J. Innis, G. Miles, E. Moore, K. Ras, P. Saito, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, R. Starr, A. Thompson, J. Tovey
Total 12

The second nomination voted on was Steve Mahoney.

In Favour: J. Downey, J. Innis, G. Miles, K. Ras, P. Saito, R. Starr
Total: 6
   
Opposed: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, C. Fonseca, G. Gibson, A. Groves, N. Iannicca, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, E. Moore, M. Palleschi, C. Parrish, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, A. Thompson, J. Tovey
Total 17

The third nomination voted on was John Sanderson.

In Favour: G. Gibson, E. Moore, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, A. Thompson, J. Tovey
Total: 6
   
Opposed: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, J. Downey, C. Fonseca; A. Groves, N. Iannicca, J. Innis, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, G. Miles, E. Moore, M. Palleschi, C. Parrish, K. Ras, P. Saito
Total 17

As a result of the tie between the two nominees with the lowest number votes, the Regional Clerk requested Navdeep Litt, Manager, Audit Practice, Deloitte and Touche LLP, to draw by lot the name of the nominee to be included in subsequent voting. The nominee drawn by lot to advance to subsequent rounds of voting was John Sanderson. Steve Mahoney was excluded from subsequent voting.

Matt Mahoney resumed voting.

Fourth Round:

The first nomination voted on was Frank Dale.

In Favour: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, C. Fonseca, A. Groves, N. Iannicca, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, G. Miles, M. Palleschi, C. Parrish
Total: 12
   
Opposed: J. Downey, G. Gibson, J. Innis, M. Mahoney, E. Moore, K. Ras, P. Saito, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, R. Starr, A. Thompson, J. Tovey
Total 12

The second nomination voted on was John Sanderson.

In Favour: J. Downey, G. Gibson, J. Innis, M. Mahoney, E. Moore, K. Ras, P. Saito B. Shaughnessy, J. Sprovieri, R. Starr, A. Thompson, J. Tovey
Total: 12
   
Opposed: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, C. Fonseca, A. Groves, N. Iannicca, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, G. Miles, M. Palleschi, C. Parrish
Total 12

As a result of the tie between the two nominees, the Regional Clerk recessed the meeting in accordance with the election procedure.

Regional Council recessed at 8:24 p.m.

Regional Council reconvened at 8:35 p.m.

Members Present: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, J. Downey, C. Fonseca, G. Gibson, A. Groves, N. Iannicca, J. Innis, L. Jeffrey, M. Mahoney, S. McFadden, M. Medeiros, G. Miles, E. Moore, M. Palleschi, C. Parrish, K. Ras, P. Saito, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, R. Starr, A. Thompson, J. Tovey
:  
   
Members Absent: Nil

Fifth Round

The first nomination voted on was Frank Dale.

In Favour: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, C. Fonseca, A. Groves, N. Iannicca, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, G. Miles, M. Palleschi, C. Parrish, K. Ras, P. Saito
Total: 14
   
Opposed: J. Downey, G. Gibson, J. Innis, M. Mahoney, E. Moore, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, R. Starr, A. Thompson, J. Tovey
Total 10

The second nomination voted on was John Sanderson.

In Favour: J. Downey, G. Gibson, J. Innis, M. Mahoney, E. Moore, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, R. Starr, A. Thompson, J. Tovey
Total: 10
   
Opposed: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, C. Fonseca, A. Groves, N. Iannicca, L. Jeffrey, S. McFadden, M. Medeiros, G. Miles, M. Palleschi, C. Parrish, K. Ras, P. Saito
Total 14

The following motion was voted upon:

Moved by Councillor Iannicca,
Seconded by Councillor Crombie;

That Frank Dale be appointed to the Office of Chair of The Regional Municipality of Peel for the term of December 1, 2014 to November 30, 2018 or until a successor is appointed, in accordance with the Municipal Act, 2001 as amended, and to this end, in accordance with Region of Peel Procedural By-law Number 100-2012, as amended, the Statement of Consent is appended hereto.

In Favour: G. Carlson, B. Crombie, F. Dale, J. Downey, C. Fonseca, G. Gibson, A. Groves, N. Iannicca, J. Innis, L. Jeffrey, M. Mahoney, S. McFadden, M. Medeiros, G. Miles, E. Moore, M. Palleschi, C. Parrish, K. Ras, P. Saito, B. Shaughnessy, J. Sprovieri, R. Starr, A. Thompson, J. Tovey
Total: 24
   
Opposed: Nil
Total 0

Carried unanimously 2014-852

Kathryn Lockyer, Regional Clerk, declared Frank Dale the Regional Chair for the term December 1, 2014 to November 30, 2018.

b) "Declaration of Office" by the Regional Chair Administered by Her Worship Justice of the Peace Carol Seglins

Her Worship Justice of the Peace Carol Seglins administered the Declaration of Office to Regional Chair Frank Dale.

c) Presentation of Chain of Office and Gavel to the Regional Chair, Regional Chair takes Office

Mayors Crombie, Jeffrey and Thompson presented Regional Chair Frank Dale with the Chain of Office and Gavel.

Regional Chair Dale assumed the Chair.


5. REMARKS BY REGIONAL OFFICIALS

A short address was given by the three area municipal Mayors and the Chief Administrative Officer:

a) Bonnie Crombie, Mayor, City of Mississauga

b) Linda Jeffrey, Mayor, City of Brampton

c) Allan Thompson, Mayor, Town of Caledon

d) David Szwarc, Chief Administrative Officer


6. CHAIR'S INAUGURAL ADDRESS

Regional Chair Frank Dale delivered his Inaugural Address to the assembly.


7. CONFIRMING BY-LAW

Moved by Councillor Mahoney,
Seconded by Councillor McFadden;

That By-law 76-2014 to confirm the proceedings of Regional Council at its Inaugural Meeting held on December 4, 2014 and to authorize the execution of documents in accordance with the Region's by-laws relating thereto, be given the required number of readings, taken as read, signed by the Regional Chair and the Regional Clerk, and that the Corporate Seal be affixed thereto.

Carried 2014-853


8. ADJOURNMENT

Moved by Councillor Iannicca,
Seconded by Councillor Jeffrey;

That Regional Council now adjourn to meet again on Thursday, December 11, 2014 at 1:00 p.m. or at the call of the Regional Chair.

Carried 2014-854


K. Lockyer
_________________________
Regional Clerk

F. Dale
_________________________
Regional Chair